Technical Description: Allied Telesis AT-IE048-480-20 uninterruptible power supply (UPS) 480 W
Certificates
Compliance certificates:
RoHS, WEEE
Certification
Compliance certificates:
RoHS, WEEE
Design
LED indicators:
Alarm, Status
Cooling type:The method used to cool the device or to cool the air around the device.
Active
Housing material:
Metal
Product colour:
White
Form factor:The shape or design of the product.
Tower
Features
Power protection features:Features that protect the device against power problems e.g. overload.
Over current, Over voltage, Overheating
Power factor:
0.98
Efficiency:
94%
15 A
Output operation voltage (max):The maximum output voltage produced by the device.
48 V
Input frequency:The frequency (Hz) which is required to power the product.
50/60 Hz
Input operation voltage (max):The maximum input voltage supported by the device.
350 V
Input operation voltage (min):The minumum voltage needed by the device during operation.
90 V
Output power:The power that the device can produce.
480 W
General
Type:Characteristics of the device.
Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Logistics data
Export Control Classification Number (ECCN):
5A992C
Harmonized System (HS) code:
Operational conditions
Storage relative humidity (H-H):
20 - 90%
Operating relative humidity (H-H):
20 - 90%
-40 - 85 °C
-20 - 70 °C
Other features
90 - 264; 98 - 350 V
Nominal output voltage:The voltage which the manufacturer states that the device can produce.
48 V
Weight & dimensions
1.2 kg
Height:The measurement of the product from head to foot or from base to top.
124 mm
Depth:The distance from the front to the back of something.
117 mm
Width:The measurement or extent of something from side to side.
70 mm
Product details
AT-IE048-480-20 Allied Telesis 4511427185417
Allied Telesis AT-IE048-480-20 uninterruptible power supply (UPS) 480 W
SKUAT-IE048-480-20